سونوگرافی اعصاب محیطی

از قابلیت‌های تصویری اولتراسونوگرافی با فرکانس بالا، بررسی اعصاب محیطی است. سودمندی این روش نسبت به MRI، رزولوشن فضایی بالاتر آن می‌باشد؛ به طوری که می‌‌توان شاخه‌های ظریف دیستال عصب را مشاهده نمود. توانایی دیگر سونوگرافی، بررسی سیستم عصبی به صورت دینامیک حین انقباض عضلات است که امکان بررسی از جهت Entrapment، ضایعات تروماتیک و یا فضاگیر را می‌دهد.

سونوگرافی اعصاب، رشته بسیار جدید و در حال پیشرفتی می‌باشد که امکان انجام آن تنها با بالاترین فرکانس‌های غیر تحقیقاتی پروب‌های سونوگرافی مقدور می‌باشد؛ و از این پس- علاوه بر سونوگرافی‌های موسکولواسکلتال- با هماهنگی‌های قبلی، در این مرکز انجام خواهد شد. خواهشمند است در هنگام درخواست سونوگرافی، نام عصب مربوطه و سطوح مورد نیاز ذکر شود.

۲ دیدگاه

 • سارا

  سلام خسته نباشید. خانمی۲۶ساله م. ۵ساله علایم عجیبی در سمت راست گردنم کنار تیغه شونه م ایجاد شده به شکل حساسیت به لمس٫ ۵سال پیش که تازه شروع شد رفتیم پیش یه پزشک عمومی گفت احتمال داره عروقت تنگ شده باشه. تو این ۴سال روز بروز حساسیت به لمسم بسمت پایین تنه پیشرفت کرده الان تا وسط ران پای راستم حساسیت به لمس دارم طوریکه اگر لمس بشه درد عجیبی پخش میشه تو سمت راستم بخصوص دست راست..حسم اولش سرما و سنگینیه بعد به درد تبدیل میشه دردی مبهم شبیه درد دندان که تو شانه و گردنم میاد و بعد از۳۰ ثانیه تموم میشه.. و در پایان انگشتای دستم خود بخود چنگ میشن و باز و بسته میشن.. دکترا میگن یا رگ گرفتگیه یا نوروپاتی یا رادیکولوپاتی و این چیزا.. امارآی گردنم مشکلی نداره. نوار عصبم درگیری خفیف عصبc6 و l5رونشون داد.با این شرایط بنظرتون علایمم به گرفتگی عروق میخوره؟ یا توراسیک اوتلت؟ چون هیپراستزی یکطرفه دارم درحالت عادی درد ندارم و هیچگونه مشکل دیگه هم ندارم فقط بخش وسیعی از سمت راست گردن و شانه و شکمم بخصوص از جلوی بدن به لمس و کشش حتا خفیف حساسه..اطراف اندام سمت راستم احساس تنگی میکنم و تحمل لباس چسب رو ندارم.. ۳ سال اول حساسیت به لمس فقط در کنار گردن و زیر بغلم محدود بود.. تو ۲سال اخیر زیاد پیشرفت کرد بسمت پایین..ضمنأ به سرما هم حساسم و تو سرما و بعد از فعالیت زیاد حساسیتم خیلی بیشتر میشه.. آخرین تشخیصی که روم گذاشتن اینه که واسکولار تی او اس دارم و بخاطر مزمن شدنش خون رسانی به اندام فوقانیم مختل شده و احتمالا فشارش رو اعصاب سمپاتیکمم اثر گذاشته و کمی هم دچار هایپرالژیا شدم بخاطر مزمن شدن درد.. اما گفتن باید تست های واسکولار تی او اس رو بدی تا مطمعن شیم..تشخیص دوم نوروپاتی عروقی بود.. بهم گفتن برا اینکه مطمعن شیم عروق گردنت و عروق مغزت نگرفتن باید ام آر ایMRA و سیتی آنژیو انجام بدی…و گفتن ممکنه ام ار نوروگرافی فشار بر عصب رو نشون بده..تا حالا انجام ندادم..ضمنا شونه هامم افتاده تر از حد معموله.. نوروگرافی انجام بدم؟یا بیوپسی عصب؟ ممکنه مشکل از مغزم و عروق مغز یا گردنم باشه؟

  • admin

   سلام. سوالی که فرمودید همراه با اطلاعات مفصل بالینی، بیشتر در حیطه کار کلینیسین ها خصوصا جراحان مغز و اعصاب و روماتولوژیست ها است. توضیحاتی که به نظر من می رسد – با توجه به شرح و توصیف دقیق اطلاعات پزشکی که مطرح کننده آشنایی شما با این مقوله است – بدین شرح می باشد که با توجه به گسترش غیر آناتومیک علایم از نظر مسیر اعصاب محیطی، علت اصلی بیماری را باید – در صورت وجود عامل ارگانیک- در مسیر CNS و یا با احتمال کمتر علل روماتولوژیک جستجو نمود. به همین علت MRI مغز و کانال نخاعی جهت رد ضایعات منتشر توصیه میشود. انجام تراکتوگرافی یا DTI با توجه به اتیولوژی احتمالی موردی ندارد. رد TOS با رادیوگرافی ساده گردن و MRI قاعده گردن و پروگزیمال توراکس قابل بررسی است که البته توجیه کننده علایم دیستال به آن نیست. در صورت نرمال بودن مسیر فوق، بررسی های روماتولوژیک توصیه می شود.
   با تشکر از تماس شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *