نقش سونوگرافی در آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید جزو یکی از بیماری‌های شایع مفاصل است که نیاز به پیگیری و کنترل روند درمان، بررسی شدت ضایعات و عوارض حاصله دارد. علاوه بر معاینات بالینی اخیراً زمینه بررسی‌های نیمه کمّی سونوگرافیک نیز جای خود را در موارد فوق باز نموده است و با توجه به قیمت مناسب و عدم استفاده از اشعه یونیزان، رزولوشن بالا و دینامیک بودن روز به روز موارد بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد. تنها محدودیت سونوگرافی وابسته بودن آن به مهارت رادیولوژیست و پروب‌های با کیفیت و فرکانس بالا است.

بخش اصلی درگیری بیماری آرتریت روماتوئید، غشای سینوویال بوده که التهاب و پرخونی سینوویوم به تدریج با تشکیل پانوس، باعث ایجاد خوردگی سطوح مفصلی و کاهش فاصله آن می‌شود. مناطق شایع درگیری مفاصل دست و پا است که کوچکی ضایعات در مراحل اولیه بررسی آن با MRI را مشکل می‌کند. در سونوگرافی می‌توان سینوویوم فعال را در مراحل اولیه تخریب کورتکس و حتی قبل از دیده شدن Erosion در رادیوگرافی ساده مشاهده نمود. همچنین با مشاهده میزان پرخونی و درجه‌بندی آن پاسخ به درمان قابل پیگیری است.

image001
image003

همچنین در موارد عوارض دارویی در صورتی که نیاز به قطع دارو باشد می‌توان با کنترل سونوگرافیک مشخص نمود که آیا سینوویوم غیرفعال شده است یا خیر و با اطمینان نسبت به ادامه درمان با روش دیگر یا قطع درمان تصمیم گرفت. مورد دیگر استفاده از این روش تصویری در موارد روش‌های مداخله‌ای درمان است که در صورت درگیری مفاصل مختلف، با کنترل سونوگرافیک، ضایعات فعال مشخص می‌گردد و تزریق با گاید سونو در همان موضع صورت خواهد پذیرفت.سونوگرافی همچنین در بررسی میزان نامنظمی یا کاهش ضخامت غضروف انگشتان در مناطق در دسترس روش بی‌نظیری است که می‌تواند با دقت دهم میلی‌متر تغییرات را ثبت و کنترل نماید.

image005
image007

قبل از تشکیل ضایعه استخوانی هم سونوگرافی می‌تواند سینوویوم هیپرتروفیه و افیوژن اندک مثلاً در مفاصل اینترفالانژیال را نشان دهد. image009

استفاده دیگر سونوگرافی در بررسی آسیب‌های تاندونی است که میزان و نوع ضایعات و بررسی دینامیک آنها را ممکن می‌سازد.با توجه به تنوع یافته‌ها و سودمندی آنها در روند درمان آرتریت روماتوئید، در الگوریتم-های تشخیصی، سونوگرافی نقش خود را به عنوان روشی کارآمد اثبات نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *